mindful-medicine
Articulate, passionate and humorous, Dr. Holly Lucille breaks down the myths and misconceptions about health and health related topics.

Juicing: Save Money by Doing It at Home

From the Show: Mindful Medicine
Summary: If you're buying juice every day, it may have burned a hole in your wallet.
Air Date: 8/20/14
Duration: 10
Host: Holly Lucille, ND, RN
Guest Bio: Ray Doustdar, CEO Buiced INC
Ray Ray Doustdar is the CEO of BUICED Inc., and the creator of the all new BUICED Liquid Multivitamin, as well as the curator of Everyday Juicer, a website dedicated to helping people add fresh vegetable juicing to their daily lifestyle.

Through fresh vegetable juicing, Ray was able to bring down his cholesterol from 234 to 168 (down 28%) by incorporating juicing into his daily lifestyle.

During this time, he discovered that although the leafy greens are packed with phyto-nutrients, they lack many essential vitamins and minerals.

He tried taking vitamins in pill form after each juice, but they upset his stomach. Then Ray learned liquid vitamins are more readily available for easy absorption, so he decided to solve his own problem and created BUICED to "boost his juice."
Juicing: Save Money by Doing It at Home
Juicing is the process where juices are extracted from a vegetable or fruit's tissue.

If you're someone who doesn't like to eat healthy, or doesn't eat enough fruits and veggies, your doctor might recommend giving juicing a try.

Juicing allows for quick absorption of the nutrients, vitamins, phytonutrients, antioxidants and minerals found in vegetables. Juicing also can help aid in digestion, boost your immune system, remove toxins from your body and boost your energy levels.

Recently, many juice bars have gained popularity. But, if you're buying juice every day, it may have burned a hole in your wallet.

Even though you may feel like it's just easier to go out and buy a juice instead of doing it yourself, keep this in mind: juice bars are charging between $5-$13 dollars per juice. That could set you back tremendously, especially if you're regularly spending that kind of money.

The Everyday Juicer, Ray Doustdar, decided to take it upon himself to compare juicing at home vs. buying a juice every day from a juice bar. Ray found that spending approximately $28 on produce made 388 ounces of juice, which averaged out to $1.19 per 16 oz. juice. If you were to buy juice every day for one year, it would cost you more than $3,000.

What else do you need to know about juicing at home?

Ray joins Dr. Holly to share the benefits of juicing, as well as how easy it is to start juicing from your kitchen... and save a ton of money at the same time.
Transcription:


FREE RadioMD Newsletter: